Ultrasonografia (USG) to jedno z najczęściej stosowanych badań obrazowych, które wykorzystuje fale dźwiękowe do uzyskania obrazu narządów wewnętrznych. Jest bezpieczne i nieinwazyjne.
USG jamy brzusznej pozwala ocenić narządy takie jak wątroba, nerki, trzustka, pęcherz moczowy oraz układ płciowy. Wykrywa zmiany patologiczne, kamienie, guzy oraz stany zapalne.
USG tarczycy to badanie pozwalające na identyfikację guzów, torbieli czy zmian zapalnych w gruczole tarczowym. Jest podstawą w diagnostyce chorób tarczycy, w tym niedoczynności, nadczynności i zapaleń.
USG piersi jest powszechnie stosowane w wykrywaniu zmian w gruczole piersiowym, takich jak guzy, torbiele czy zmiany nowotworowe.
USG jąder umożliwia ocenę stanu jąder i najądrzy, wykrywając zmiany zapalne, torbiele czy guzy.
Badanie jest wykonywane za pomocą sondy, która emituje fale ultradźwiękowe, które przenikają przez tkanki i odbijając się od struktur organizmu wracają do sondy, a następnie są przetworzone komputerowo co generuje obraz.
Jak się przygotować do badania USG jamy brzusznej?
Dzień przed badaniem należy zrezygnować z napojów gazowanych oraz zażyć Espumisan w dawca 3 razy po 2 kapsułki. Na 6h przed badaniem nie wolno spożywać posiłków. Około godzinę przed badaniem należy wypić 2-3 szklanki wody i nie oddawać moczu – podczas badanie pęcherz musi być pełny.